Incă un incident cu armă la Poliție. O angajată a Brigăzii cu Destinație Specială „Fulger” a fost rănită, după o împușcătură efectuată de către un coleg, în timpul serviciului. Potrivit IGP, polițistul, care are peste 20 de ani de experiență în activitate și în mânuirea armelor de foc, a efectuat în circumstanțe neclare, o tragere involuntară cu arma din dotare. Glonțul a ricoșat și a rănit-o pe femeie la gambă. Victimei i-a fost acordat ajutorul medical și este în afara pericolului, susțin oamenii legii.
Contactați de CANAL5, reprezentanții Institutului de Medicină Urgentă ne-au spus că pacienta a fost operată și rămâne internată în stare stabilă, la secția ortopedie, refuzând să ne ofere alte detalii. Cazul este investigat în cadrul unei anchete interne, iar Procuratura a fost sesizată pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Totuși, nu se precizează dacă persoana suspectă ar fi fost reținută și ce riscă.
Amintim că, în ultima perioadă, în structurile de forță, dar și cele de apărare, au fost înregistrate mai multe incidente cu arme de foc. Cel mai răsunător caz a fost la Inspectoratul Centru, din Capitală, când un polițist a tras 7 focuri de armă în sediul instituției, după ce a sărbătorit Ziua Poliției.
De asemenea, societatea a fost bulversată și de numeroasele incidente cu armă de foc din Armata Națională. Ultimul caz fiind luna aceasta într-un centru de instruire din Bălți, unde un militar a fost rănit grav după ce au fost încălcate regulile de mânuire a armei de serviciu, un pistol Glock 19. În total, pe mandatul ministrului Nosatîi s-au produs 9 decese în unitățile militare din țară. Chiar și așa, niciun demnitar de rang înalt din structurile de forță și apărare nu și-a depus nici măcar demisia de onoare, argumentând că trebuie să investigheze cazurile pe interior și că șefii lor ar trebui să decidă dacă să-i destituie sau nu.





