O femeie în vârstă s-a așezat pe jos în fața unui tractor pentru a împiedica debranșarea sa de la rețeaua de apă. Situația neobișnuită a avut loc în satul Cristești, raionul Nisporeni.
După cum ne-a povestitit Lidia Rusu, pensionara în vârstă de 83 de ani că a fost amenințată după ce a refuzat să achite noul tarif. Femeia spune că reprezentanții întreprinderii au venit să-i sisteze alimentarea cu apă, iar pentru a împiedica lucrările s-a așezat în fața tractorului.
LIDIA RUSU, pensionară: „A venit și mi-a zis că o să mă deconecteze ca să nu mai am apă. A venit cu tractorul, cu mașini ca să mă deconecteze. L-am întrebat dacă nu îi este rușine ca să lase o pensionară de 83 de ani fără apă și mi-a zis că nu. Eu m-am pus în fața tractorului și i-am zis să mă ia și pe mine. – Eu i-am zis să-mi aducă în scris de la Primărie că într-adevăr are dreptul să mă deconecteze de la apeduct și eu mă dau într-o parte, dar așa nu mă dau într-o parte”.
Mai mulți locuitori spun că riscă să rămână fără apă, după ce ÎM „Crisbolțun” a majorat tariful de la 6 la 10 lei pentru un metru cub.
Contabilul-șef al Primăriei Cristești, Sergiu Bulat, afirmă că, în urma unor controale, au fost depistate presupuse nereguli în activitatea întreprinderii. Potrivit acestuia, conflictul a izbucnit după majorarea tarifului, iar locuitorii care refuză să achite noul preț riscă să fie debranșați de la rețeaua de apă. Acesta susține că decizia a fost luată fără acordul fondatorilor întreprinderii – de primăria localității.
SERGIU BULAT, contabilul-șef al Primăriei Cristești: „Tariful a fost majorat ilegal din vara anului 2025, neavând decizie de consiliul local, iar în sat sperie lumea, manipulând că ei au decizie de consiliu de administrare care cred ei că ar fi mai presus decât consiliul local. Întreprinderea aceasta a fost fondată de consiliile locale, iar fondatorul este Primăria. Nu este o întreprindere particular sau un agent economic particular care prestează servicii.”
Printre cei nemulțumiți de situație este și Ecaterina Hînculov. Aceasta spune că locuitorii cer mai multă transparență și vor să știe cum sunt administrați banii încasați de întreprindere, pe fondul majorării tarifului.
ECATERINA HÎNCULOV: „Acesta este bon de plată fiscal? Ei de mult timp când a fost auditul li s-a depistat mai multe încălcări. Noi am cerut ca să achităm online, la Poștă, la bancă, dar ei ne i-au banii cash. Noi putem să achităm indiferent cât ar costa cubul de apă, dar vrem să aflăm unde se duc banii de la întreprinderea aceasta timp de nouă ani?”
Iar această femeie spune că locuitorii satului au contribuit financiar la construirea rețelei de alimentare cu apă și că ar trebui să fie respectați.
„Noi am muncit la acest apeduct cu sudoare, am săpat, am contribuit cu forță fizică și cu bani, iar noi am ajuns acum în așa hal. E strigător la cer ce se întmplă în satul Cristești. Noi nu ne eschivăm de la plată că suntem obligați să achităm, dar să fie legal. Organizația să aibă autorizații, licență de funcționare, noi să știm unde dăm banii. Banul nostrum să fie transparent”.
Administratorul ÎM „Crisbolțun”, Ion Homițchi, nu a fost de găsit pentru un comentariu, iar la telefon nu a răspuns. Totuși, pentru Ziarul de Gardă, acesta a respins acuzațiile și spune că majorarea tarifului a fost necesară pentru a evita falimentul întreprinderii. El afirmă că majoritatea consumatorilor au semnat contracte noi, iar debranșările au fost efectuate doar după notificarea prealabilă a datornicilor. În privința statutului întreprinderii, Homițchi susține că Primăria Cristești nu putea ieși unilateral din structura de fondatori.
Contabila ÎM „Crisbolțun”, Tatiana Colun, susține că plata pentru apă este efectuată legal, pe bază de facturi și bonuri fiscale. Ea afirmă că activitatea întreprinderii este înregistrată și supusă controalelor,
TATIANA COLUN, contabila ÎM „Crisbolțun”: „Apa la noi se achită, se eliberează facturi lunare și se achită în contabilitate, se eliberează bon de plată, aparatul este înregistrat la fiscal, este tot legal, suntem controlați, odată în patru ani avem revizie. A venit controlul, încălcări nu s-au depistat, ne-au scris alb pe negru că nu s-au depistat încălcări”.
Primara satului Cristești, Elena Drucenschi-Grinco nu a răspuns la apelurile noastre pentru un comentariu. Deocamdată nu este clar care va fi soarta tarifului la apă în localitate.





