Un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 59 de ani, este bănuit de implicare în organizarea migrației ilegale a cetățenilor ucraineni. Informațiile au fost transmise autorităților moldovene de către funcționarii din statul vecin.
Potrivit anchetei, bărbatul ar fi făcut parte dintr-un grup criminal organizat, a cărui activitate a fost documentată. Rolul său ar fi fost cel de transportator.
Cu ajutorul acestuia, cetățeni ucraineni ar fi traversat ilegal frontiera Republicii Moldova, evitând încorporarea în armată.
Inițial, bărbatul a fost reținut în Ucraina, în timp ce transporta ilegal șapte persoane ascunse într-un autocamion. Ulterior, acesta ar fi traversat ilegal frontiera și ar fi revenit în Republica Moldova, unde în prezent este documentat de autorități.






