Ofițerii Direcției Antidrog ai INI, împreună cu procurorii PCCOCS, au destructurat o rețea de trafic de droguri administrată de un tată și fiul său din Chișinău.
Timp de două luni, oamenii legii au documentat activitatea celor doi suspecți, în vârstă de 55 și 27 de ani. Potrivit anchetei, aceștia făceau parte dintr-un grup infracțional organizat specializat în comercializarea drogurilor prin intermediul aplicației Telegram.
Inițial, fiul activa în calitate de curier, iar ulterior a devenit curier-depozitar. Cu un automobil BMW, acesta prelua cantități angro de droguri din ascunzișuri amplasate în diferite localități, le transporta la Chișinău, unde erau porționate în doze de aproximativ un gram și plasate în alte ascunzișuri pentru distribuție.
Anchetatorii susțin că tatăl îl însoțea la fiecare deplasare, monitoriza împrejurimile și îl avertiza în cazul apariției unui pericol.
La 19 iunie, cei doi au fost reținuți în Chișinău după ce s-au întors din raionul Ialoveni, unde ridicaseră o nouă cantitate de droguri. În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat aproximativ 300 de grame de hașiș, 100 de grame de marijuana, un telefon mobil și au identificat 17 ascunzișuri cu hașiș. Automobilul BMW a fost ridicat și transportat la parcarea specială pentru aplicarea sechestrului.
Pe numele ambilor suspecți au fost emise mandate de arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă între 7 și 15 ani de închisoare, precum și confiscarea automobilului folosit la comiterea infracțiunilor.






