Guvernul încearcă să atenueze consecințele scandalului din jurul companiei de stat MoldATSA, care, potrivit informațiilor apărute, nu doar că a fost condusă de o persoană care și-a falsificat CV-ul și a prezentat informații false precum că ar fi lucrat timp de doi ani în calitate de pilot în Canada. În această întreprindere de stat, după cum s-a dovedit, chiar și purtătoarea de cuvânt, în persoana verișoarei președintelui, Anastasia Taburceanu, primea un salariu de 120 de mii de lei. De altfel, și ceilalți angajați aveau salarii de câteva ori mai mari decât media.
Miercuri, în cadrul ședinței guvernului, prim-ministrul Alexandru Munteanu a anunțat că Agenția Proprietății Publice, în subordinea căreia se află MoldATSA, va fi reorganizată „de la zero”.
ALEXANDRU MUNTEANU, prim-ministru: „În ultima perioadă au apărut prea multe semnale și întrebări legitime cu privire la anumite procese și practici din interiorul instituțiilor, iar eu și toți cei prezenți aici nu le putem ignora. Și nu este vorba doar despre MoldATSA. De aceea consider că Agenția Proprietății Publice are nevoie de o reorganizare de la zero. Avem nevoie de o guvernanță corporativă profesionistă – acesta este, de fapt, principalul mesaj al declarației mele”.
Totodată, Alexandru Munteanu și-a demis Corpul de Control – o structură care activează în cadrul Cancelariei de Stat, dar care se subordonează direct prim-ministrului și monitorizează activitatea tuturor structurilor guvernamentale. După cum a declarat premierul, aceste persoane nu mai beneficiază de suficientă încredere.
ALEXANDRU MUNTEANU, prim-ministru: „Funcțiile publice nu sunt un privilegiu, ci o responsabilitate. Iar dacă încrederea a fost pierdută, atunci singura soluție corectă poate fi schimbarea”.
Cei doi membri ai Corpului de Control demiși miercuri dimineață – Angela Rojcov-Ciofu și Vasile Bolduratu – au fost numiți în funcție de fostul prim-ministru Dorin Recean, iar după numirea acestuia, printr-o coincidență bizară, în Consiliul de Administrație al întreprinderii de stat MoldATSA, a izbucnit și scandalul care a afectat-o inclusiv pe verișoara Maiei Sandu.
Pe rețelele sociale au apărut deja capturi ale declarațiilor de avere și venituri ale foștilor membri ai Corpului de Control. Astfel, Bolduratu primea la Cancelaria de Stat un salariu de peste 44 de mii de lei pe lună. În plus, funcționarul a câștigat încă aproximativ 500 de mii de lei în calitate de membru al consiliilor de administrație la trei întreprinderi de stat și trei societăți pe acțiuni, inclusiv Loteria Națională a Moldovei. Salariul Angelei Rojcov-Ciofu era de aproximativ 43 de mii de lei pe lună. Ea a mai câștigat peste 300 de mii de lei în calitate de reprezentant al statului în companii comerciale, inclusiv Moldexpo, Poșta Moldovei și Aeroportul Internațional Chișinău.
Aceste venituri însă, deși sunt considerabile, nici nu se compară cu sumele încasate, inclusiv din bugetul de stat, de simpla purtătoare de cuvânt a companiei MoldATSA, verișoara Maiei Sandu Anastasia Taburceanu, al cărei salariu depășea 120 de mii de lei.
Comentatorii de pe rețelele sociale scriu că reorganizările și epurările de cadre anunțate de premier urmăresc, în realitate, scopul de a minimiza scandalul din jurul Maiei Sandu și al rudelor sale și reprezintă o consecință a războiului continuu din PAS pentru controlul fluxurilor financiare. Totuși, scandalul din jurul șefei statului nu doar că nu se stinge, ci, dimpotrivă, ia amploare. Liderul Partidului Național Moldovenesc Dragoș Galbur, care a informat primul despre activitatea la distanță a verișoarei președintelui la MoldATSA și despre salariul ei uriaș, a publicat un nou șir de dezvăluiri privind modul în care Maia Sandu își numește apropiații și anturajul în funcții înalte și bine plătite.
„Nimeni nu a ajuns în cele mai bine plătite funcții publice, la călduț și confort, fără acordul celor care conduc Republica Moldova. Nimeni. Fostul judecător Nicolae Șova, omul care nu a trecut de două ori evaluarea Pre-Vetting și a pierdut contestația la Curtea Supremă de Justiție, a ajuns între timp bine merci la întreprinderea publică MoldATSA, la un salariu de peste 100 de mii de lei lunar, de 4 ori mai mult decât avea ca judecător. Șova a fost angajat în 2025, după plecarea din sistemul judecătoresc. Am tot căutat să aflu cum se face că un om rejectat de sistem, ajunge totuși înapoi în sistem, prin altă ușă. Nicolae Șova a fost coleg de grupă la ASEM cu Maia Sandu, în promoția 1994, lucru care i-a deschis larg ușile la ÎS MoldATSA. Probabil asta l-ar fi ajutat și la Pre-Vetting, dar încălcările sale erau prea evidente ca să fie promovat”, a scris Galbur pe rețelele sociale, publicând și o fotografie a absolvenților ASEM din anul 1994.
„Unii vor spune că e coincidență. Și eu aș fi crezut la fel – că Maia Sandu nu-și promovează în funcții colegii de facultate, dacă nu-i mai găseam și pe alții în albumul de absolvire”, scrie Dragoș Galbur în continuare. De exemplu, pe fostul ministru al finanțelor Veaceslav Negruța, care a fost mai întâi consilier al Maiei Sandu pe probleme economice, apoi secretar general al aparatului său, iar ulterior a fost transferat într-o funcție bine plătită la Banca Națională a Moldovei, unde este acum responsabil de facilitarea procesului de negocieri privind aderarea Moldovei la Uniunea Europeană.
O altă colegă de grupă a Maiei Sandu, despre care Dragoș Galbur afirmă că a fost numită de PAS în funcția de secretar de stat al Ministerului Educației, este Ludmila Bostănică.
În continuare, politicianul scrie că nu are obiecții față de aceste persoane și că este posibil ca ele să fie într-adevăr profesioniste, însă în campania sa electorală Maia Sandu a promis cu totul altceva.
MAIA SANDU, candidat la prezidențiale: „Din păcate, de foarte multe ori în funcțiile de conducere au fost promovați hoți, nași, cumetri sau alte persoane corupte. În această campanie electorală trebuie să scăpăm de ei”.
Am încercat să obținem un comentariu din partea Aparatului Președintelui cu privire la numirea în funcții a foștilor săi colegi de facultate și a rudelor sale, precum și referitor la concedierile și reorganizările anunțate de prim-ministru, însă nimeni nu a răspuns la apelurile noastre. Maia Sandu însăși nu a reacționat deocamdată la scandalul din jurul companiei MoldATSA și la informațiile apărute în presă despre veniturile ridicate ale rudelor sale.





