Scandalul de la Întreprinderea de Stat MoldAtsa ia amploare. Noi acuzații privind gestionarea unor fonduri externe acordate Republicii Moldova. Fostul director al MoldAtsa, Sorin Stati, susține că grantul de 3 milioane de euro, oferit în anul 2022 de EUROCONTROL pentru susținerea activității întreprinderii ar fi dispărut, iar situația ar avea legătură cu viceprim-ministru și ministru al Infrastructurii la acea vreme Andrei Spînu. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei emisiuni de la N4.
Potrivit lui Stati, informația i-ar fi fost comunicată de fostul administrator al MoldATSA, Dumitru Vangheli, concediat recent în urma scandalului legat de posibila falsificare a CV-ului său.
SORIN STATI, fost director MoldATSA
Eurocontrol a alocat aceste trei milioane de euro întreprinderii deoarece vânzările au scăzut drastic și trebuia menținuți angajații cu achitarea salariilor. Vangheli m-a informat că acești bani au venit pe timpul lui Oleg Popșoi și banii au dispărut. – Trei milioane de euro? – Da
El a discutat cu Popșoi, iar Popșoi ia zis să nu se implice, deoarece situația este gestionată de Andrei Spînu.
Potrivit lui Stati, ulterior i s-ar fi cerut opinia despre cum ar putea fi „camuflați” acești 3 milioane de euro.
STATI, fost director MoldATSA
Răspunsul meu a fost foarte clar. I-am spus că sunt două posibilități de rezolvare: te duci la Andrei Spînu și îi spui că este problemă și ia și o rezolvă și a doua – te duci și depui denunț la Procuratură. Eu consider că, să camuflezi 3 milioane de euro este imposibil. Asta este o sumă exagerat de mare. Ea nu se regăsește nici în planul de investiții, nici în cheltuieli.
Dumitru Vangheli nu a venit deocamdată cu reacții la acest subiect. Iar noi nu am reușit să luăm legătura cu el. În schimb, fostul ministru Andrei Săînu a venit cu un comentariu în rețelele sociale. Într- postare pe Facebook, el a respins orice implicare și a cerut publicarea tuturor informațiilor privind utilizarea fondurilor primite de la Eurocontrol. Fostul demnitar s-a referit atât la scandalul din jurul verișoarei Maiei Sandu, Anastasia Tuburceanu de la MoldAtsa, cât și la cele 3 milioane de euro care ar fi dispărut de la întreprindere.
”Urmăresc situația de la Moldatsa și văd că unii încearcă din răsputeri să mă implice pe mine în această situație. Le reamintesc că nu mai sunt ministru al infrastructurii din noiembrie 2024. Dar să le luăm pe rând: Toate persoanele care primesc salariu nejustificat trebuie să fie demise imediat, indiferent de gradul de rudenie.
Dacă Dumitru Vangheli a falsificat informația din CV, atunci el trebuie să răspundă. Ce am văzut public din partea lui nu este nici pe departe convingător. Toate resursele alocate de Eurocontrol pentru plata salariilor și implementarea echipamentului CAT3 (aterizare pe timp de ceață) au fost auditate și verificate cap-coadă de Eurocontrol. Cer Moldatsa să publice toate informațiile referitoare la utilizarea resurselor de la Eurocontrol. Informația trebuie să includă toate sumele transferate de Eurocontrol și toate cheltuielile care au fost realizate”, a scris fostul ministru.
Cu o reacție a venit și întreprinderea Moldatsa, care susține că afirmația potrivit căreia fondurilor EUROCONTROL ar fi dispărut este falsă.
” Utilizarea mijloacelor financiare primite de la EUROCONTROL a fost supusă unei verificări independente, realizarea de companie de audit ATA Consult. Conform raportului emis în martie 2024, MOLDATSA a recepționat în anul 2023 suma de 2.623.118 euro din Fondul de Solidaritate Voluntară al EUROCONTROL. Raportul constată că fondurile au fost stabilite în conformitate cu destinația pentru care au fost acordate și anume, pentru menținerea continuității serviciilor de navigație aeriană în contextul impactului generat de război din Ucraina asupra sectorului aviatic din Republica Moldova”, precizează reprezentanții întreprinderii.
EUROCONTROL care este o organizație interguvernamentală europeană ce coordonează și sprijină managementul traficului aerian în Europa, nu a venit cu un comentariu la subiect. Totodată, deputatul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a anunțat că a depus un denunț la Procuratura Generală prin care solicită verificarea modului în care au fost gestionate cele 3 milioane de euro acordate Republicii Moldova de Eurocontrol pentru susținerea activității întreprinderii de stat MoldATSA. Potrivit lui Costiuc, Procuratura Generală ar trebui să inițieze o investigație pentru a stabili dacă banii au fost utilizați conform destinației și dacă există persoane responsabile pentru eventuale nereguli.
VASILE COSTIUC, deputat Partidul Democrația Acasă
Unde sunt bani? 3 milioane? Eu îl întreb pe procurorul care a găsit un borcan de bani în beci: nu vreți să vă sesizați să deschideți un dosar penal ca să căutați banii?
Costiuc a mai declarat că așteaptă un răspuns din partea procurorului și a întrebat în cât timp vor fi pornite investigațiile.
VASILE COSTIUC, deputat Partidul Democrația Acasă
Domnul procuror, în cât timp ne răspundeți? Cât timp porniți un dosar și CNA și cel mai reformat SIS, când? O să anexăm inclusive imaginile în care oamenii vorbesc despre furtul celor 3 milioane și foctul șef Popșoi, împreună cu Vangheli cu actele falsificate. Toți știu de acești bani și toți tac. Tot PLahotniuc e vinovat sau Dodon, Maia Sandu? Cum spuneai are Președinția, are Parlament, are Guvern să răspundă, dar dacă nu poate să-și dea demisia. Nu spun nimic în plus, exact ce ai spus cinci ani în urmă, asta îți spunem și noi, Maia Sandu.
CANAL5 a încercat să afle de la Procuratura Generală dacă a fost recepționată sesizarea lui Costiuc. Purtătorul de cuvânt al instituției, Violina Moraru ne-a spus că solicitarea a fost recepționata, urmând a fi examinata potrivit legii. dar deocamdată, reprezentanții instituției nu ne-au răspuns la solicitarea expediată. De asemenea, am contactat președinția pentru comentarii cu privire la declarația liderului partidului Democrația Acasă, dar nimeni nu a răspuns apelurilor noastre.



