Primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, a prezentat astăzi raportul pentru un an de activitate. Edilul spune că are cu ce se mândri și a realizat chiar mai multe decât și-a propus. Acesta a mai spus că în următorii trei ani va continua să fie în slujba chișinăuienilor.
Mai bine de două ore, Ceban s-a lăudat cu zecile de proiecte pe care le-a demarat și o capitală care este în continuă schimbare. Primarul s-a referit la zonele de agrement care au fost amenajate și care sunt în plin proces, la străzile și trotuarele care au fost reparate de la zero.
Potrivit lui Ceban, una dintre cele mai mari realizări ține de strada Albișoara, care este în reparație.
ION CEBAN, primarul municipiului Chișinău: „Nimeni la începutul anului chiar nu credea că poate fi amenajată, modernizată, pentru că astfel de proiecte nu s-au realizat de mult în municipiul Chișinău. Iar în contextul străzii Albișoara, peste 30 de ani nu s-a intervenit absolut deloc”.
Potrivit lui Ceban, Chișinăul a căpătat un nou suflu, după ce sute de panouri publicitare, multe dintre ele amplasate ilegal, dar și zeci de gherete, au fost evacuate.
ION CEBAN, primarul municipiului Chișinău: „Peste 1200 de panouri publicitare au fost evacuate timp de un an de pe străzile orașului. Peste 800 de gherete și pavilioane au fost evacuate”.
Curățirea albiei râului Bîc și construcția unei noi stații de epurare, la fel, au fost trecute în raportul cu realizări ale edilului.
ION CEBAN, primarul municipiului Chișinău: „Astăzi, la stația de epurare poți sta liber. Și da, a fost revizuit în totalitate planul de activitate și până la finele anului viitor va fi dat în exploatare”.
Ion Ceban a preluat primăria capitalei după ce în turul doi de scrutin al alegerilor locale din 2019 a obținut peste 52%, cu aproape 5% mai mult decât contracandidatul său Andrei Năstase.





