Șoferul implicat în accidentul rutier grav produs în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, în urma căruia doi polițiști de patrulare și-au pierdut viața, a fost reținut. Informația a fost confirmată de Procuratura Generală.
Potrivit procurorilor, pe acest caz a fost pornită o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației rutiere de către persoana care conduce mijlocul de transport.
De asemenea, procurorii din cadrul Oficiului Sîngerei al Procuraturii Bălți urmează să înainteze în instanță un demers privind aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv pentru 30 de zile.
Amintim că tragedia s-a produs marți, 23 iunie, în apropiere de comuna Grigorăuca. Doi polițiști aflați pe acostament, lângă o autospecială de serviciu staționată cu girofarurile și semnalele luminoase activate, au fost loviți de un automobil de model Volkswagen.
Cei doi agenți de poliție, în vârstă de 29 și 25 de ani, au suferit traumatisme grave și au fost transportați la spital, însă au decedat ulterior, în pofida intervențiilor medicilor. Victimele sunt Mihail Chiriac și Nicolae Dragan.






