Propunerea legislativă depusă de partidul S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit, 24 iunie, de Camera Deputaților, după expirarea termenului constituțional de 45 de zile. Proiectul merge acum la Senat, care este for decizional în acest caz, scrie Diji24.
Potrivit presei române, Proiectul a fost depus în Parlament pe 14 aprilie și a primit aviz negativ din partea Guvernului. De asemenea, Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților au emis avize negative. În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, conform legislației proiectul a fost considerat adoptat tacit și va fi transmis Senatului în forma inițiatorilor. Acum decizia aparține Senatului României.
Documentul abilitează Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.
De asemenea, se prevede informarea mai multor instituții internaționale, inclusiv Guvernul Republicii Moldova, Uniunea Europeană, NATO și ONU.
Autoritățile de la Chișinău nu au reacționat deocamdată.
Menționăm că în aprilie curent, Maia Sandu a declarat într-un interviu că o eventuală unire cu România ar putea accelera aderarea la Uniunea Europeană, dar o astfel de decizie poate fi luată doar cu sprijinul majorității cetățenilor. Atunci, mai mulți experți și reprezentanți ai opoziției au afirmat că astfel de declarații sunt inacceptabile pentru șeful statului și garantul suveranității, existând chiar și cereri de inițiere a procedurii de impeachment. La începutul acestui an, președintele României Nicușor Dan a declarant cu referire la acest subiect că o eventuală unire cu Moldova depinde exclusive de voința cetățenilor acesteia.





