Fermierii au ieșit la protest în mai multe raioane, nemulțumiți de politicile fiscale aplicate în agricultură, pe care le consideră împovărătoare și deconectate de realitățile din teren. Ei spun că au recurs la aceste acțiuni după ce solicitările lor privind sprijinirea agricultorilor și revizuirea unor măsuri fiscale nu au primit răspunsurile așteptate din partea autorităților.
Principala nemulțumire vizează reforma fiscală promovată de Ministerul Finanțelor, care prevede majorarea cotei TVA de la 8 la 20% pentru sectorul agricol. Cu tractoarele aliniate pe marginea drumurilor din țară, fermierii au claxonat în semn de protest, sperând că mesajul lor va fi auzit de guvernanții de la Chișinău.
Vitalie Istrati este din Slobozia-Dușca și prelucrează aproximativ 500 de hectare de teren agricol. Cultivă floarea-soarelui, rapiță și cereale. Agricultorul se declară nemulțumit de intenția autorităților de a majora Taxa pe Valoarea Adăugată, susținând că o astfel de măsură va crește presiunea financiară asupra fermierilor și va afecta rentabilitatea afacerilor agricole.
VITALIE ISTRATI, fermier din Slobozia-Dușca
Cel mai tare ne doare, deoarece vor să aplice TVA de 20%.
Noi suntem împotrivă, suntem foarte indignați, suntem pentru cota de 8%, așa cum a fost. Ne afectează pe toți, pe toți locuitorii Republicii Moldova.
Dacă vom fi solidari, vocea noastră va fi auzită. Considerăm că la această problemă ar trebui să se alăture toți cetățenii, deoarece toți suntem afectați până la urmă.
Alături de el, și alți agricultori își exprimă nemulțumirea, afirmând că sectorul agricol traversează deja o perioadă dificilă și are nevoie de sprijin, nu de noi poveri fiscale. Manifestanții avertizează cu blocarea drumurilor и таможенных пунктов și cu proteste la Ministerul Agriculturii.
NICOLAE SPRÎNCEANĂ, fermier din Hîrtopul Mic
Am venit să protestăm împotriva legii ficale care vor să o introduce acum în Moldova. Dacă nu vom fi auziți, diseară ne întâlnim cu colegii și decidem ce facem. Vom bloca vamele, ministerul, ceva o să facem. Noi nu putem supraviețui.
ION SPRÎNCEAN, fermier din Hîrtopul Mic
Provenim dintr-o familie de fermieri și am venit să ne arătăm dezacordul față de mărirea TVA-ului, deoarece acest lucru afectează nu doar o singură categorie, ci se răsfrânge asupra tuturor. Suntem alături de toți cetățenii și, împreună cu ceilalți participanți, pritestăm împotriva acestei majorări și încercăm să fim auziți de autorități.
Pentru început, încercăm să organizăm un protest la nivel național. Practic, în toate raioanele fermierii stau în stradă și așteaptă ca să fim invitați la negocieri pentru a discuta și a rezolva problemele.
Agricultorii și-au arătat revoltați și de scandalul de la MoldATSA, funcționarii căreia primesc salarii de milioane anual, printre care și verișoara Maiei Sandu, Anastasia Taburceanu. Ei spun că muncesc pământul din greu, din zori și pănâ în noapte, pentru venituri mizere, iar salariile din întreprinderile de stat și ministere reprezintă o nedreptate față de populație.
VITALIE ISTRATI, fermier din Slobozia-Dușca
Am văzut pe rețelele de socializare că la Moldatsa au salarii de peste 100 de mii de lei. Verișoara tot are peste 100 de mii. Noi suntem foarte indignați, noi nici nu am auzit de așa salarii. Muncim și noi de dimineață până seara, dar așa salariii nu avem. Cu toate că salariile lor sunt din impozitele noastre.
ION SPRÎNCEAN, fermier din Hîrtopul Mic
Avem marele nenoroc noi fermierii și toți cetățenii RM că nu suntem verișori cu Maia Sandu. Sperăm să fie făcută lumina în acest caz, deoarece dumneaiei a spus de multe ori că trebuie să luptăm cu bandiții, cu salariile exorbitante și în instituțiile statului să fie doar profesioniști.
NICOLAE SPRÎNCEANĂ, fermier din Hîrtopul Mic
Lefurile pe care le-au pus guvernarea de azi la toate întreprinderile de stat și la toate ministerele sunt o batjocură față de populație. Ei nu-și bat joc numai de noi, dar și de bătrîni, și de elevi. Să ai tu un salariu de 100 de mii, când salariul meu este de 6000, asta este o prostie omenească.
Mai curajoși au fost femierii de la Sud. Aceștia au blocat temporar accesul către punctul de trecere a frontierei Cahul. Iar pentru asta, oamenii legii le-au aplicat amenzi.
Vă cer imediat să eliberați partea carosabilă, în caz contrar, o să fiți supuși răspunderii pentru nesubordonarea cerințelor angajatului poliției.
Pentru nesubordonare se prevăd sancțiuni de la 24 la 36 de unități contravenționale, o unitate este 50 de lei, iar pentru blocare de la 30 la 60 de unități convenționale.
Ulterior, Serviciul Vamal a anunțat că drumul a fost deblocat.
După ședința Guvernului, ministrul Agriculturii a declarat că autoritățile poartă consultări cu asociațiile de profil și cu mediul de afaceri pentru a identifica soluții care să răspundă preocupărilor fermierilor.
LUDMILA CATLABUGA, ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare
Toți agricultorii și mediul privat din sectorul agro-alimentar vrea mai multă claritate și mă angajez și eu să avem discuțiile împreună cu ei, să consolidăm o poziție comună și să o aducem Ministerului Finanțelor pentru a ține cont de ele pe diverse scenarii. Analizăm experiențele statelor membre ca să încercăm să remediem această politică, să fie și în favoarea fermierilor.
În ajunul protestului, reprezentanții Asociației „Forța Fermierilor” au declarat că, mai mulți agricultori ar fi fost supuși presiunilor și intimidărilor din partea poliției care ar fi solicitat informații despre participanți și ar fi contactat telefonic fermierii pentru a-i descuraja să participe la manifestații. Reprezentanții IGP nu ne-au răspuns la telefon pentru a confirma sau a infirma cele menționate de agricultori.
Printre principalele revendicări ale agricultorilor se numără introducerea, începând cu anul 2027, a plăților directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase, neadmiterea majorării poverii fiscale asupra agricultorilor în urma aplicării cotei TVA de 20% pentru producția agricolă, precum și rambursarea integrală a accizei la motorina utilizată pentru lucrările agricole, începând cu anul 2026.
Anterior, Ministerul Agriculturii a menționat că examinează solicitările și că unele sunt deja îndeplinite, dar fermierii spun că ajutorul este mic și insuficient pentru toți care au avut pierderi. Iar autoritățile dau doar promisiuni în rezolvarea problemelor agricultorilor.





