Pe lângă Anastasia Taburceanu și alți verișori și rude ale șefei statului, s-a aflat despre încă o presupusă rudă apropiată a Maei Sandu care s-a aranjat la un loc bănos, la stat. Este vorba despre directorul unei Sucursale din cadrul Întreprinderii „Moldelectrica”, Iurie Sandu, care ar fi verișor al șefei statului, unde ar câștiga peste 55 de mii de lei lunar. Acuzațiile au fost lansate de către liderul Partidului Național Moldovenesc cel care a dezvăluit informații și despre verișoara Maie Sandu, Anastasia Taburceanu, anajată la MoldAtsa.
Într-o postare pe Facebook, Dragoș Galbur, a declarat că Iurie Sandu ar fi fost numit în funcția de director al Sucursalei Rețele Electrice de Transport de Înaltă Tensiune Nord fără concurs public, începând cu 1 septembrie 2023, prin ordinul semnat de șeful Moldelectrica de atunci, pus și el în funcție prin interimat, fără concurs, de Andrei Spînu, ministru PAS responsabil de sectorul energetic.
Potrivit lui Galbur, dar și a declarației de avere, anul trecut, Iurie Sandu a încasat de la Moldelectrica venituri salariale de peste 667 de mii de lei, adică aproximativ 55 de mii de lei pe lună. Soția acestuia activează la compania de stat RED-Nord și tot în 2025, aceasta a încasat un salariu de 545 de mii de lei, adică aproximativ 46 de mii de lei pe lună, mai menționează Galbur.
«Vorbim despre o întreprindere de stat finanțată inclusiv prin tarifele achitate de cetățeni la energia electrică. Întrebarea este simplă și legitimă: în ce condiții a fost numit Iurie Sandu în această funcție? Au existat mai mulți candidați? Cine i-a evaluat? Care au fost criteriile reale de selecție sau „ca de obicei”? Ca să fie foarte clar: nu pun la îndoială studiile sau abilitățile individuale ale rudelor președintei. Nici ale verișoarelor, nici ale verișorului drept Iurie Sandu. Pun însă sub semnul întrebării felul în care acești oameni au ajuns în funcții înalte și bine plătite la stat în perioada în care Maia Sandu ocupă funcția de președinte al Republicii Moldova», – a scris Galbur.
În replică, compania „Moldelectrica” a dezmințit informațiile și a menționat că Iurie Sandu a fost numit în baza unui concurs intern. Într-un comunicat de presă se menționează că, la competiție au participat trei candidați, inclusiv Iurie Sandu, acesta fiind desemnat câștigător în baza competențelor profesionale, experienței manageriale și rezultatelor obținute în procesul de evaluare. Afirmațiile potrivit cărora numirea ar fi avut loc fără concurs sunt false și ignoră în totalitate procedura de selecție care a precedat desemnarea sa în funcție, se scrie în reacție.
De asemenea, Ordinul din 1 septembrie 2023, invocat în articol, nu reprezintă un act de numire în funcție. Acesta se referă exclusiv la modificarea denumirii funcției din „director filială” în „director sucursală”, ca urmare a actualizării structurii organizatorice și a statelor de personal ale întreprinderii. Potrivit companiei, Iurie Sandu activează în cadrul sistemului electroenergetic de peste 30 de ani și și-a construit cariera profesională etapizat, ocupând succesiv funcții tehnice și de conducere.
Î.S. „Moldelectrica” consideră regretabilă publicarea unor informații incomplete și neverificate, care omit fapte esențiale și pot induce în eroare opinia publică. Directorul sucursalei electrice nu a venit cu un comantariu la subiect. Ținem să precizăm că, relația de rudenie a lui Iurie Sandu cu Maia Sandu nu a fost confirmată oficial. CANAL5 a solicitat informații de la Serviciul de presă al Președinției dar, până la momentul difuzării reportajului nu am primit niciun răspuns.




