Momente de panică, aseară, pe bulevardul Traian 19/1 din Chișinău, după ce locuitorii unui bloc au observat două obiecte suspecte amplasate sub ferestrele unui apartament. Potrivit unui martor, existau suspiciuni că acestea ar putea conține materiale radioactive.
După ce au fotografiat obiectele, locatarii au alertat autoritățile. La fața locului au intervenit un echipaj de poliție și o autospecială a pompierilor. Potrivit autorului postării, nici polițiștii, nici pompierii nu dispuneau de un contor Geiger sau de echipamente speciale pentru manipularea unor eventuale surse radioactive.
În aceste condiții, a fost solicitată intervenția specialiștilor din cadrul serviciului „Bombteh”, iar perimetrul a fost izolat până la clarificarea situației.
Deocamdată, autoritățile nu au oferit informații despre natura obiectelor găsite și nici dacă acestea prezentau un pericol pentru populație.







