Fermierii critică dur proiectul politicii fiscale care prevede majorarea cotei TVA pentru sectorul agricol și avertizează că măsura ar putea avea consecințe grave asupra întregii ramuri. Agricultorii susțin că noua lege va accelera decapitalizarea întreprinderilor, va reduce competitivitatea producătorilor autohtoni și va duce la scumpiri în lanț. Andrei Dînga, agricultor din raionul Ștefan Vodă, care deține aproximativ 1.000 de hectare de teren și cultivă orz, grâu, floarea-soarelui, porumb, mazăre și rapiță, afirmă că majorarea Taxei pe Valoare Adăugată la 20 la sută reprezintă „cea mai grea lovitură financiară” pentru fermieri. Potrivit lui, agricultorii moldoveni vor ajunge să suporte una dintre cele mai ridicate cote TVA din Europa. Dînga consideră că majorarea TVA este o strategie greșită și afirmă că autoritățile ar fi trebuit să creeze mai întâi condiții similare celor din statele europene, inclusiv subvenționarea per hectar și un sistem fiscal adaptat sectorului agricol.
ANDREI DÎNGA, fermier din Ștefan Vodă: „Asta o să fie cea mai înaltă cotă TVA din Europa. Dacă ne uităm la vecinii noștri din România, având subvenții la hectar, plata accizelor și multe alte metode de subvenționare, inclusive și credite mai ieftine – ei au 11%, dar la noi se ridică la 20%. Pentru agricultură este cea mai grea lovitură financiară, mai ales că noi nu exportăm , noi vindem la trader locali care exportă și în ziua care exportă, ei depun cereri și întorc TVA înapoi în companiile lor, pe când noi… Practic se mișcă bani din buzunarul nostru în buzunarul traderilor mari, care în mare parte sunt și companii străine”.
Fermierul avertizează că efectele noii politici fiscale se vor răsfrânge asupra întregii economii, prin majorarea prețurilor la produse și servicii. În acest context, agricultorii se pregătesc să iasă din nou în stradă, inclusiv cu tehnica agricolă.
ANDREI DÎNGA, fermier din Ștefan Vodă: „Eu nuștiu cine a gândit această strategie, dar e total greșită și în detrimetrul fermierul. În momentul în care gândești o creștere TVA, gândește și condițiile la această trecere. Când noi vom avea subvenționare per hectar, impozit unic, vom putea vorbi despre creșterea TVA. O să ieșim la proteste, oamenii sunt foarte nemulțumiți. Este o lovitură foarte mare… Asta este. Prețurile vor crește vertiginos la tot. Vor fi probleme mari în societate. Salariile nu se vor adapta la creșterea prețurilor”.
La rândul său, agricultorul Veaceslav Bouătrîn susține că sectorul agricol se confruntă deja cu numeroase dificultăți, iar introducerea TVA la 20 la sută va agrava și mai mult situația.
VEACESLAV BOUBĂTRÎN, fermier din Glodeni: „Clar lucru că efectul este negativ. 20% TVA vă imaginați să cadă pe umerii agricultorilor. Noi și așa nu suntem competitivi cu producția noastră agricolă, dar încă 20% TVA eu nuștiu cine o să poată rezista și cât va rezista. Gazul crește, lumina crește, motorina, benzina, uleiul, piese de schimb. Asta este o povară foarte mare pentru agricultori”.
Reprezentanții sectorului agricol solicită autorităților să renunțe la proiectul de lege sau să identifice măsuri compensatorii care să reducă impactul asupra fermierilor. Am solicitat un comentariu de la ministerul Finanțelor și cel al Agriculturii, dar deocamdată nu am primit un răspuns. Menționăm că, recent fermierii au protestat pe traseele naționale, dar și la Guvern, acțiunea care s-a lăsat cu tensiuni și fără rezultate palpabile.
În fața manifestanților au ieșit ministrul Agriculturii, Ludmila Catlabuga, și ministrul Finanțelor, Adrian Gavrilița. Acesta din urmă a fost huiduit de protestatari, după ce le-a spus că „nu vrea să discute cu așa contingent”. Totodată, Ludmila Catlabuga a declarat că susține fermierii și că vrea să extindă și să crească sectorul agricol de comun. Guvernul a alocat 110 milioane de lei pentru accize și 200 de milioane de lei pentru restituirea TVA. Sprijinul poate ajunge pînă la 200 de mii de lei pentru un beneficiar. Acest lucru însă nu e de ajuns, spun fermierii, care afirmă ca de bani vor putea beneficiar doar câțiva agricultori.
Printre principalele revendicări ale agricultorilor se numără introducerea, începând cu anul 2027, a plăților directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase, neadmiterea majorării poverii fiscale asupra agricultorilor în urma aplicării cotei TVA de 20% pentru producția agricolă, precum și rambursarea integrală a accizei la motorina utilizată pentru lucrările agricole, începând cu anul 2026.
Potrivit agricultorilor, Ministerul de resort a promis să nu permită majorarea poverii fiscale asupra fermierilor prin creșterea TVA de la 8 la 20%, dar că această problemă trebuie discutată cu Ministerul Finanțelor. Dar, până la urmă, creșterea TVA-ului este totuși planificată. S-a promis restituirea accizei la motorină folosită în perioada 31 mai – 30 noiembrie. De asemenea, Ministerul Agriculturii planifică introducerea plăților directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase, începând cu anul viitor, precum și compensarea integrală a accizelor pentru motorina utilizată în agricultură începând cu anul 2026. Totuși, pentru mass-media, reprezentanții ministerului au precizat că revendicările fermierilor au fost deocamdată doar analizate, sunt examinate diferite scenarii, iar o decizie finală nu a fost încă luată.





