• Despre noi
  • Carieră
  • Publicitate
  • Contact
LIVE
TV6
  • TOATE ȘTIRILE
  • REPORTAJE
  • POLITICĂ
  • SOCIAL
  • ECONOMIE
  • EXTERNE
  • ANALITICE
  • EMISIUNI
    • Sinteza Săptamînii
    • PULS
    • CONTEXT
    • Попали в сеть
    • ЗА СКОБКАМИ
    • Вечерний Буймистру
    • Наши соседи
    • Sfaturi Duhovnicești
  • RU
No Result
Toate rezultatele
  • TOATE ȘTIRILE
  • REPORTAJE
  • POLITICĂ
  • SOCIAL
  • ECONOMIE
  • EXTERNE
  • ANALITICE
  • EMISIUNI
    • Sinteza Săptamînii
    • PULS
    • CONTEXT
    • Попали в сеть
    • ЗА СКОБКАМИ
    • Вечерний Буймистру
    • Наши соседи
    • Sfaturi Duhovnicești
No Result
Toate rezultatele
TV6
LIVE

Decis: Medicii nevaccinați nu vor mai primi 16 mii de lei în cazul infectării cu COVID-19

11.11.2021 - 19:50
Decis: Medicii nevaccinați nu vor mai primi 16 mii de lei în cazul infectării cu COVID-19

Lucrătorii medicali care nu se vor vaccina nu vor mai fi eligibili pentru a primi indemnizația unică oferită de stat în cazul infectării cu COVID-19, scrie Sputnik. 

Angajații din sistemul medical care vor refuza să se vaccineze nu vor beneficia de indemnizația unică de 16 mii de lei în cazul infectării cu COVID-19. O decizie în acest sens a fost votată astăzi de deputați în lectura a doua.

Девочка едва не погибла в бассейне: волосы затянуло в систему всасывания

Fetiță la un pas de tragedie într-un bazin: părul i-ar fi fost prins în sistemul de aspirație

28.06.2026 - 13:34
Rețea de droguri destructurată la Chișinău: Femeie prinsă cu 2 kg de marijuana

Focuri de armă la Botanica: un bărbat a fost rănit în urma unui conflict

28.06.2026 - 10:13

Totodată, decizia vizează în mod similar și acordarea indemnizației unice în mărime de 100 de mii lei pentru cazurile de deces în rândul personalului implicat nemijlocit în desfășurarea activităților de combatere cu COVID -19.

Proiectul de lege a fost înaintat Parlamentului pentru examinare și adoptare după ce a fost aprobat de Guvern. Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, a declarat înainte de aprobarea proiectului în Cabinetul de Miniștri că această decizie vine să facă egalitate între cadrele medicale și cele didactice care sunt obligate să prezinte testul negativ la COVID-19, odată la două săptămâni, în cazul în care nu dețin certificatele de vaccinare.

Nemerenco declara atunci că Guvernul nu va „agrea moftul angajaților medicali de a nu se vaccina, de a lucra în secții COVID-19 și de a-i mai plăti din banii tuturor contribuabililor o indemnizație de îmbolnăvire”.

În prezent, peste 91 la sută dintre lucrătorii din domeniul sănătății sunt vaccinați cu prima doză, iar peste 86% au primit rapelul.

Amintim că campania de vaccinare în Republica Moldova a început pe 2 martie. Până în prezent 895 607 de moldoveni s-au imunizat cu schema completă.

Tags: top
Девочка едва не погибла в бассейне: волосы затянуло в систему всасывания
Social

Fetiță la un pas de tragedie într-un bazin: părul i-ar fi fost prins în sistemul de aspirație

28.06.2026 - 13:34
Rețea de droguri destructurată la Chișinău: Femeie prinsă cu 2 kg de marijuana
Social

Focuri de armă la Botanica: un bărbat a fost rănit în urma unui conflict

28.06.2026 - 10:13
Прогноз погоды на 28 июня
Social

Prognoza meteo pentru 28 iunie

28.06.2026 - 10:01
Citește și
Un nou record: 70 de decese și încă 1111 cazuri noi au fost înregistrate în Republica Moldova

Un nou record: 70 de decese și încă 1111 cazuri noi au fost înregistrate în Republica Moldova

Știri

Reportaje

Puls

  • Despre noi
  • Carieră
  • Publicitate
  • Contact

© 2025 TV6.LIVE

No Result
Toate rezultatele
  • RU
  • TOATE STIRILE
  • REPORTAJE
  • ECONOMIE
  • EXTERNE
  • POLITICĂ
  • PROMO
  • SOCIAL
  • ANALITICE
  • EMISIUNI
    • Sinteza Săptamînii
    • PULS
    • CONTEXT
    • Sfaturi Duhovnicești
    • ЗА СКОБКАМИ
    • Наши соседи
    • Вечерний Буймистру
    • Попали в сеть
  • CONTACTE
  • LIVE

© 2025 TV6.LIVE